MOLR

رفع سیاهی و تیرگی ناحیه تناسلی و دیگر اندامها

کرم رفع سیاهی جسم

رفع سیاهی جسم

رفع سیاهی و تیرگی ناحیه تناسلی و دیگر اندامها

تیرگی و سیاهی زیر بغل و کشاله ران

هیپرپیگمانتاسیون، یا افزایش رنگ پوست غالبا بدلیل تولید بیش از اندازه، شکل گیری غیر طبیعی و توزیع غیر طبیعی رنگدانه ملانین رخ می دهد، که رنگ قهوه ای تیره یا سیاه پوست، مو، غشاء مخاطی، ناخن، بافت مغز، قلب و بخشی از چشم را به عهده دارد.

این تغییرات می تواند واکنش غیر طبیعی بقیه رنگدانه های پوست مثل کاروتنوئید (مسئول رنگ زرد)، اکسی گلوبین (رنگ قرمز) و هموگلوبین (رنگ آبی) باشد.

هیپرپیگمانتاسیون غالبا بدلیل قرارگیری در معرض آفتاب رخ می دهد، اگر چه علل دیگری از جمله علل متابولیک، هورمونی، نئوپلاستیک و اختلالات التهابی، مسمومیت شیمیایی، داروها، نقایص ژنتیکی، صدمه حرارتی، رادیاسیون و مواد حساس کننده به نور بر روی پوست نیز مطرح هستند.

انواع گوناگونی از تیرگی های خوش خیم بطور معمول دیده می شود. اختلالات تغذیه ای مزمن نیز امکان دارد فرد را به سوی اختلالات پیگمانتاسیون پیش ببرد.

هیپرپیگمانتاسیون مزمن و بدون علامت می تواند فرد را از نظر روانی و اجتماعی تحت تاثیر قرار دهد. این اختلال می تواند با شدت و محل متفاوت دیده شده و به مرور کم رنگ تر شود.

علل مختلفی می تواند باعث سیاهی و تیرگی زیر بغل و کشاله ران پوست گردد، که مهمترین آن عبارتند از:

1- آکانتوزیس نیگریکانس: یکی از عوامل سیاهی جسم (تیرگی زیر بغل و کشاله ران باعث تغییر رنگدانه های پوست در بخش های چین های پوستی می گردد و غالبا با خال گوشتی پوست همراه است. این مشکل غالبا در افراد جوان تر از 40 سال دیده می شود و اغلب بصورت ژنتیکی منتقل می شود.

این مشکل اغلب با چاقی یا اختلالات غدد درون ریز از جمله هیپوتیروئیدیسم یا هیپرتیروئیدیسم، آکرومگالی، بیماری پلی کیستیک، دیابت و کوشینگ همراه است.اگر این مشکل در افراد بالای 40 سال دیده شود، اغلب با بدخیمی همراه است.

2- اریتراسما: یکی دیگر از دلایل تیرگی جسم اریتراسما است.یک عفونت سطحی مزمن در بخش های که روی هم قرار می گیرد از جمله زیر بغل، زیر سینه ها و کشاله ران می باشد. عامل ایجاد کننده آن نوعی کورینه باکتریوم میباشد که در پوست نرمال دیده می شود. بروز این بیماری با افزایش سن بیشتر می شود ولی در هر سنی قابل رویت است. علائم بصورت تیرگی چین های جسم که بیشتر مرطوب می مانند، دیده می شود. امکان دارد عفونت غیر علامت دار باشد و دوره بیماریها امکان دارد از چند ماه تا چند سال وجود داشته باشد. گسترش عفونت به تنه و بازو امکان پذیر است. بیشتر بصورت لکه های قهوه ای و گاهی قرمز دیده می شود و امکان دارد پوسته دار نیز باشد. بیشتر در بخش های کشاله ران زیر بغل و زیر سینه ها دیده می شود.

3- اینترتریگو: یکی دیگر از دلایل سیاهی جسم در ناحیه زیر بغل و کشاله ران میباشد ،یک مشکل التهابی چین های پوستی میباشد که با گرما، رطوبت، اصطکاک و عدم عبور جریان هوا بدتر می شود. امکان دارد بر روی آن باکتریها، قارچ یا ویروس سوار شوند و باعث ایجاد عفونت شوند.

این مشکل اغلب، بخش های تناسلی کشاله ران و چین های شکمی دیده می شود این مشکل اغلب در افراد چاق و دیابتی ها دیده می شود.این بیماری با خارش و سوزش چین ها همراه است. معمولاً بصورت فصلی میباشد و با عدم رعایت بهداشت بدتر می شود.

4- تینه آورسیکالر: این بیماری نوعی عفونت قارچی سطحی و خوش خیم پوست میباشد که با ضایعات لکه ای تیره یا روشن بر روی سینه و پشت مشخص می شود. در افراد مستعد، عودهای مجدد پس از درمان دیده می شود.عامل ایجاد کننده آن مالاسزیا فوفور میباشد که نوعی فلور نرمال پوست میباشد و در همه افراد بالغ دیده می شود. بیشتر در آب و هوای گرم و مرطوب دیده می شود. امکان دارد بر سطح ضایعات پوسته های ریزی مشاهده شود و اغلب فرد خارش بسیار مختصری دارد.

5- کاندیدیاز: عفونت قارچی پوست که توسط کاندیدا آلبیکنس ایجاد می شود. که پوست و گاهی غشاء مخاطی را درگیر می کند. در افرادیکه دچار بیماریهای داخلی از جمله دیابت، سندرم کوشینگ، هیپوتیروئیدیسم، هیپرتیروئیدیسم هستند، عفونت شدیدتر خواهد بود.

از طرفی تغییرات هورمونی می تواند با تغییر رنگدانه پوست همراه باشد.با توجه به اینکه علل تیرگی بسیار متعدد میباشد بررسی و معاینه کلنیکی جهت تشخیص علت بسیار اساسی است. از این جهت مراجعه به متخصص پوست بسیار ضروری است. هیپرپیگمانتاسیون امکان دارد حتی پس از درمان اختلال زمینه ای نیز باقی بماند.

استفاده از کرمهای بی رنگ کننده در مورد تیرگی که خصوصا عمقی تر باشد امکان دارد مفید نباشد. در مواردی استفاده از ترکیبات لایه بردار کمک کننده است.

رفع سیاهی و تیرگی قسمتهای مختلف جسم

برای رفع سیاهی جسم کرم لایه بردار یا روشن کننده میتواند مفید باشند ولی برای بعضی بخش های جسم مثل زیر بغل باید پزشک تجویز کند که البته تاثیر آن هم موقت میباشد و علاوه بر آن اول باید علت تیرگی مشخص شود!

استفاده از ژیلت میتواند موجب التهاب و سپس سیاهی و تیرگی جسم شود که میتوانید از صابونهای ضدالتهاب یا روشن کننده مثل بابونه استفاده کنید.

کرمهای لایه بردار و روشن کننده بیشتر برای صورت تهیه و تجویز میشود! بعضی کرمهای لایه بردار، روشن کننده هم هستند. البته کرمهای لایه بردار عوارض خاص خود را دارند.بهترین راه برای روشن کردن پوست استفاده از صابونهای گیاهی روشن کننده پوست مانند صابون ان جی و صابون روشن کننده گل سیتو و… میباشد.

در صورتی که تیرگی ناحیه تناسلی یا زیر بغل طبیعی باشد و مربوط به بیماری قند و … نباشد میتوانید برای روشن کردن و رفع تیرگی از صابون گیاهی ان جی استفاده کنید که از عصاره چند گیاه موثر در روشن کردن پوست تهیه شده و مانند صابون های عادی نیز میتوان از آن در شستشوی قسمتهای مختلف هم استفاده کرد.

صابون ان جی عوارضی ندارد و از داروخانه ها یا عطاریها قابل تهیه میباشد. این صابون بعنوان ضد جوش و ضد لک موجود میباشد ولی روشن کننده هم هست. روشن شدن پوست دو تا سه دقیقه بعد از شستن آن ناحیه قابل رویت است.

از کرم برای روشن کردن آلت و دیگر موارد استفاده نکنید چون پوست آلت حساس میباشد و علاوه بر آن از شستشوی زیاد آلت تناسلی با صابون و مخصوصا صابونهای معطر هم بپرهیزید!

خواص صابون ضدلک و ضد جوش ان جی: برای رفع التهابات پوست ، رفع جوش ، لطافت پوست ، روشن کردن پوست ، پاک کننده طبیعی پوست و پاک کننده آرایش صورت بانوان ، شادابی و شفافیت مو و تقویت پیاز مو

تهیه شده از بهترین عصاره گیاهان بابونه – ختمی سفید- سدر – حنا – رازیانه – مغزبادام تلخ – گل همیشه بهار –جوانه گندم کلدکم گلسیرین – اسانس گل یاسمن و … بدون هیچگونه مواد زیان آور

البته این صابون چون برای تقویت پیاز مو هم هست توصیه میکنم برای ناحیه تناسلی استفاده نکنید!

خواص صابون روشن کننده گل سیتو(پاویژ): روشن کننده و شفاف کننده پوست-محافظت پوست در برابر پرتوهای آزاد-برطرف نمودن لکه های ناشی از آفتاب سوختگی پوست-جلوگیری از تشکیل ملانین بر سطح پوست و ممانعت از تیرگی پوست

توجه : پس از استفاده این صابون ، استفاده از کرمهای ضد آفتاب ضروری است.

صابون بابونه : روشن کننده و ضدالتهاب

البته در استفاده برخی از این صابونها، باید کرم ضد آفتاب هم در کنار آن، برای صورتتان استفاده نمایید

گفته میشه بعضی دئودورانت های مارک نیوآ برای رفع تیرگی زیر بغل هم کاربرد دارند مانند اینها:

دئودورانت استیکی پرل نیوا – nivea deodorant pearl & beauty

اسپری دئودورانت انرژی فرش پودری نیوآ- زنانه energy fresh

از لیزر هم میتوانید برای رفع سیاهی و تیرگی جسم استفاده کنید البته برای برخی نواحی!

منبع:semema.blogsky

فروشگاه مارکت سنتر