MOLR

سفید شدن مو در جوانی

گاهی در سنین جوانی هم به دلایل مختلف امکان دارد موهای سفید زودتر ظاهر شوند

سفید شدن مو هم مانند چین و چروک پوست از علائم پیری به شمار می‌رود و البته ظاهر شدن این موهای سفید هیچ مشکلی هم ندارد. گاهی در سنین جوانی هم به دلایل مختلف امکان دارد موهای سفید زودتر ظاهر شوند. سفید شدن مو به علت افزایش سن یکی از مراحل زندگی و البته یکی از زیباترین مراحلی میباشد که به گفته بسیاری از افرادی که به این مرحله رسیده‌اند پر از تجربه و دنیادیدگی است. به قول معروف “این موها که جلوی آینه سفید نمیشه!” از این صحبت‌ها که بگذریم، شاید برایتان سؤال باشد که چه چیزی باعث تغییر رنگ مو در اثر گذشت زمان می‌شود یا علت زود سفید شدن مو چیست؟ با اطلاع از علت سفید شدن مو در جوانی می‌توانید برای درمان و جلوگیری از سفید شدن مو دست به کار شوید و این روند را به تأخیر بیندازید.

دلایل سفید شدن زودرس مو

وضعیت پزشکی

بیماری های خودایمنی به سلول های جسم حمله می کنند و این شرایط شامل فولیکول های مو نیز می شود و از این رو، امکان دارد شاهد سفید شدن زودرس موها باشید.

کمبود ویتامین b12 یا مشکلات غده هیپوفیز یا غده تیروئید نیز می توانند موجب پیری زودرس شوند. خبر خوب این میباشد که اگر بیماری درمان شود، آثار فیزیکی پیری زودرس از جمله سفید شدن موها می تواند معکوس شود. البته سفید شدن موها در نتیجه دلایل پزشکی نادر هستند.

سیگار کشیدن

البته، سیگار کشیدن هم در سفید شدن زودرس موها دخیل است. این یکی امکان دارد با کمبود مواد مغذی به خاطر سیگار کشیدن مرتب باشد، یا بقیه انتخاب های ضعیف سلامت و سبک زندگی. شاید هم به دلیلی رادیکال های اکسیژن آزاد باشد که سیگار کشیدن، صدمه بیشتری به فولیکول های مو می رساند و باعث سفید شدن زودرس موها می شود. بنابراین به طور طبیعی، ترک سیگار می تواند به شما کمک کند.

استرس

استرس دائمی می تواند باعث زودتر خاکستری شدن موهایتان شود. اگرچه ارتباط مستقیمی میان این دو وجود ندارد، ولی استرس، سطح کورتیزول را افزایش می دهد، در نتیجه رادیکال های آزاد اکسیژن بیشتری رها شده که می توانند به فولیکول های مو و سلولهایی که رنگدانه موها را می سازند، صدمه برسانند. بدیهی میباشد که باید دنبال راهی برای کاهش استرس خود باشید تا به موهایتان کمک کنید.

کمبود ویتامین

همان گونه که پیش‌تر نیز اشاره شد، کمبود ویتامین b12 می تواند سفید شدن موها را تسریع کند. گیاهخواران و وگان ها به واسطه محدودیت هایی که در رژیم غذایی خود اعمال می کنند امکان دارد در معرض خطر بیشتری نسبت به سفید شدن زودرس موها قرار داشته باشند. افرادی که قرص های ضد بارداری استفاده می کنند و آنهایی که مشکلات گوارشی یا مربوط به معده و روده دارند نیز با این خطر افزایش یافته مواجه هستند.

گردآوری: بخش آرایش و زیبایی بیتوته

منبع:سایت بیتوته

فروشگاه مارکت سنتر