MOLR

شوینده‌ها با پوست چه می‌کنند؟

در این روزهای پایانی سال خانم‌های خانه‌دار هر روز با مواد شوینده در تماس بیشتری هستند و باید توجه بیشتر به دست‌ها و ناخن‌های خود داشته باشند. شوینده‌های مختلفکه به طور مرتب توسط خانم خانه استفاده می‌شود، موجب از میان رفتن رطوبت و چربی سطح پوست می‌شود. با از میان رفتن این لایه‌های محافظ، مواد محرک حساسیت‌زای موجود در شوینده‌ها از جمله آب ژاول به لایه‌های عمقی پوست نفوذ می‌کند و باعث صدمه به پوست می‌شوند. آب ژاول یا وایتکس یکی از مواد شوینده اسیدی میباشد که با دست هر فردی که تماس پیدا کند او را دچار حساسیت می‌کند. آب ژاول علاوه بر اینکه روی پوست تأثیر دارد، می‌تواند به ریه‌ها نیز صدمه شدید برساند و تنفس شخص را دچار مشکل کند.

دکتر ولی‌ا… خسروجردی، متخصص پوست و مو بیمارستان میلاد در این‌باره می‌گوید: اگزما، همان التهاب پوست میباشد که با خارش و خشکی و قرمزی پوست همراه میباشد و نوعی عارضه پوستی میباشد که می‌تواند در مدت‌زمانی کوتاه پیشرفت کند و سلامت پوست جسم را به خطر بیندازد. علت دقیق اگزما مشخص نیست، اما به نظر می‌رسد که ناشی از ناتوانی سیستم ایمنی جسم باشد.

اگزما واكنش آلرژیك و حساسیتی در پوست میباشد كه باعث خارش، خشكی، پوسته‌ریزی و نقاط قرمزرنگ در پوست می‌شود. خسروجردی اضافه می‌کند: دونوع اگزما پوستی به نام‌های اگزمای تماسی و اگزمای آلرژیک که تقریبا علائم‌شان شبیه به هم میباشد در میان مردم شایع میباشد در نوع اول آن اگزمای تماسی به شکل خشکی پوست و کم‌کم در اثر تماس با مواد آلرژی‌زا در کف دست نشان داده می‌شود و در مرحله بعد حالت قرمزی، خارش و دانه‌های ریز و آبکی دیده می‌شود و در بعضی موارد همراه با زخم و ترشح روی پوست نمایان می‌شود.

اگزمای تماسی امکان دارد در تمامی افراد اتفاق افتاده باشد ولی از نظر زمانی متفاوت میباشد مثلا در بعضی افراد که پوست ضخیم‌تر دارند دیرتر علائم نمایان می‌شود در افرادی که پوست نازک دارند اگزما خودش را زودتر نشان می‌دهدو در اثر تماس با مواد شوینده به سرعت پوست علائم آلرژیک نشان می‌دهد. دراگزمای آلرژیک زمینه ژنتیکی برای بروز علائم الزامی میباشد در این نوع از افراد تنها به علت تماس با مواد آلرژی‌زا، به اگزما مبتلا نمی‌شوند.

وی تأکید می‌کند: یکی از عوامل اصلی اگزما در خانم‌های خانه‌ تماس با مواد شوینده میباشد که نوعی از اگزمای پوستی به نام اگزمای دست خانم‌های خانه را به‌خود اختصاص داده و در اثر تماس با خیلی از پاک‌کننده‌ها، صابون‌ها و لکه‌برها رخ می‌دهد. در بعضی از موارد مواد افزودنی مثل ادویه‌ها یا تماس دست با پیاز و گوجه‌فرنگی می‌تواند سبب حساسیت شود.

خسروجردی استفاده از آب داغ را علت دیگری بر حساسیت پوست دست در خانم‌ها دانست و می‌گوید آب داغ چربی محافظ پوست را کم می‌کند و باعث می‌شود پوست حالت خشکی داشته باشد ولی نمی‌توان گفت استفاده از آب داغ در شست‌وشو سبب اگزما شده بلکه نوعی مساعدکننده به حساب می‌آید. به گفته این متخصص پوست و مو نخستین مرحله درمان اگزما ممانعت از مواد شوینده میباشد و70 درصد درمان بستگی به آن دارد.

برای جلوگیری از تماس مستقیم دست با شوینده‌ها حتما از دستکش استفاده کنید. استفاده از دستکش پلاستیکی به تنهایی تأثیری ندارد و باید یک دستکش نخی در زیر دستکش پلاستیکی استفاده شود، زیرا دستکش پلاستیکی باعث تعریق دست و افزایش عوارض بیماری می‌‌شود. مواد لاتکس موجود در دستکش‌های پلاستیکی امکان دارد در بعضی افراد ایجاد آلرژی کند و برای این منظور افرادی که پوست حساس دارند بهتر میباشد به منظور جلوگیری از قرمزی و خارش دست حتما از دستکش نخی استفاده کند.

توصیه می‌شود زمان گردگیری حتما دستکش نخی استفاده شود. بهترین زمان استفاده کرم‌ها بعد از هر بار شست‌وشو در حالی که پوست کمی مرطوب میباشد توصیه می‌شود. در مراحل شدیدتر اگزما پزشک شروع به درمان با استفاده از پمادهای استروئیدی- کورتن‌دار در مدت کوتاه می‌کند تا التهاب‌های پوستی رفع شود. به گفته وی، بیماران بعد از یک بار مراجعه به پزشک استفاده داروها را به طور دائم و خودسرانه ادامه می‌دهند و به این‌ صورت امکان دارد مشکلات پوستی دوچندان شود.

در مواردی که خارش دیده ‌شود. قرص‌های آنتی‌هیستامین برحسب شدت تجویز می‌شود، او ادامه می‌دهد: در درمان اگزما زمان نمی‌شود تعیین کرد و درمان تا زمانی که علائم دیده می‌شود ادامه دارد. خسروجردی بهترین زمان مراجعه به پزشک و شروع درمان را هنگام مشاهده خطوط روی پوست همراه با خارش و قرمزی می‌داند و در مواردی که خشکی پوست عادی است، استفاده از مرطوب‌کننده‌ها را توصیه می‌کند.

منبع:خورشید

فروشگاه مارکت سنتر