MOLR

چگونه دست‌مان را جوان نگه داريم؟

خانم فاطمي، 30 ساله، در پيامکي نوشته‌اند: «رگ‌هاي پشت دستم برجسته میباشد و ظاهر بدي به آنها مي‌دهد. لطفا درباره رفع اين مشکل و اينکه چطور دست هاي زيباتري داشته باشم، راهنمايي‌ام کنيد.»…

به‌طورکلي، نماي پيري دست يعني برجسته شدن رگ‌هاي پشت دست، بروز لکه‌هاي قهوه‌اي، کاهش قابليت ارتجاعي پوست و نازکي پوست در افرادي زودتر ديده مي‌شود که به پوست خود بي‌توجه‌اند. البته وقتي چربي زير پوست کم شود، مثلا فرد ناگهاني وزن کم کند يا رژيم‌هاي غلط بگيرد يا کساني که ژنتيکي پوست نازک‌تري دارند، نماي پيري را زودتر نشان مي‌دهد. بعضي بيماري‌هاي داخلي با نازک شدن پوست و تخريب رشته‌هاي آن همراه هستند و باعث گشادي جدار عروق و نمايان شدنش مي‌شوند. درمان واقعي براي رگ‌هاي بيرون زده نداريم ولي از چربي خود فرد يا از ترکيب‌هايي که خاصيت پرکنندگي دارند مانند اسيدهيالورونيک، در مواردي براي بهبود بخشيدن نماي آن مي‌توان استفاده کرد.

به نظر من کساني که مي‌خواهند دست‌هاي زيبايي داشته باشند، کافي میباشد تنبلي را کنار بگذارند و عادت‌هاي غلط خود را ترک کنند. مهم‌ترين عادت غلط، کار کردن بدون دستکش میباشد که باعث مي‌شود پوست زودتر پير شود چون در روز بارها پوست دست‌ با آب و انواع شوينده‌ها در تماس خواهد بود و اين مواد آن را تخريب مي‌کند. حتي آب مي‌تواند باعث خشکي پوست شود، از پوست خشک هم عوامل فيزيکي و ميکروبي مي‌توانند عبور کنند، از طرفي پوست چروکيده و خشک، پير به نظر مي‌رسد. پس براي انجام کارهاي روزانه، حتما دستکش بپوشيد.

بيشتر ما وقتي از خانه خارج مي‌شويم، دست‌ها را در برابر آفتاب حفاظت نمي‌کنيم يعني بايد دستکش مناسب فصل بپوشيم چون سرما و گرما هر دو به پوست دست آسيب مي‌زنند. يادتان نرود مهم‌ترين عاملي که باعث شکسته شدن رشته‌هاي کلاژن پوست و تخريب رشته‌هاي الاستيک آن مي‌شود و در يک کلام چين و چروک‌ درست مي‌کند، نور خورشيد است. مرطوب کردن پوست دست‌ها هم نکته سوم است. از بهترين مرطوب‌کننده‌هاي پوست وازلين میباشد و بهترين هنگام استفاده از مرطوب‌کننده‌ها هم بلافاصله پس از شستشوي دست و زماني میباشد که هنوز رطوبت دارد. در اين زمان که آب به طبقه‌ شاخي پوست نفوذ مي‌کند و چروک‌ها کمي ‌صاف مي‌شوند.

منبع: هفته نامه سلامت

فروشگاه مارکت سنتر